Elektrik Tasarruf Yöntemleri 

Kullanıdığımı elektrikli cihazları hizmet ve konfordan ödün vermeden daha verimli bir şekilde kullanabilme imkanızmız bulunmaktadır. Verimli elektrikli cihazları tercih ederek daha tasarruflu elektrik tüketimi sağlayabiliriz.

Örneğin, akkor lamba yerine fluoresan ampul kullanmak önemli ölçüde elektrik tasarrufu yapmamızzı sağlayacaktır. Akkor flamanlı 100 watt’lık (W) normal bir ampulle bir ailenin aylık tüketimi 100 kilovat saate (kWh) ulaşırken, aynı ışık akışını veren kompakt fluoresan ampul kullanıldığında aylık tüketim 20 kWh’ya kadar düşüyor.

Aydınlatmada Elektrik Tasarrufu

Akkor lamba yerine fluoresan ampul kullanmayı tercih ederseniz bu sizin %80 daha az elektrik tüketiminizi sağlayacaktır.

Odadan ayrıldığınızda lambayı kapatmayı unutmayınız.

Gün ışığından mümkün olduğunca fazla faydalanıp elektrik tasarrufu sağlayabilmeniz için evinizde odadaki eşyaların yerlerini değiştirebilirsiniz.

Duvarları açık renge boyanmalıdır.

Daha fazla aydınlatmaya ihtiyaç duyulan odalarda bir çok lambo kullanmak yerine bir adet yüksek güçlü ampul kullanmak daha az elektrik faturası ödemenizi sağlayacaktır.

Elektrikli Ev Aletleri için Elektrik Tasarrufu Yöntemleri

Buzdolabı Elektrik Tasarrufu

Buzdolabı seçimi:

Çalışma ömrünün sonlarına gelen bir buzdolabının bozulmasını beklemek yerine, değiştirmekle bir çok sıkıntı ve fazla ödemelerden kurtulmak mümkündür. Çünkü yeni bir buzdolabı 8-10 yaşında olandan çok daha az enerji tüketecektir.

Yeni bir buzdolabı alınacağı zaman, istenilen özelliklere sahip, ihtiyaca uygun ölçülerde ve mutfağa en iyi uyabilecek model araştırılmalı ve diğer istenilen özelliklerin biraraya geldiği en az elektrik tüketen buzdolabı seçilmelidir.

Buzdolabı Enerji Tasarruf Noktaları

1. Koruyucu Bakım

Buzdolaplarının verimli kullanılabilmesi için düzenli bakım yaptırmak gerekir.  Düzenli bakım programı sistemin verimliliğini arttıracak ve aletin ömrünü uzatacaktır.

2. Buzdolabı hava alacak şekilde yerleştirilmeli,

Serpantinli buzdolaplarının arkasında duvar ile en az 10 cm mesafe olmalıdır. Buzdolabının etrafı toz ve hava sirkülasyonunu etkileyici diğer maddelerden uzak tutulmalıdır. Hava ne kadar rahat sirküle ederse, serpantinler de ısıyı o kadar iyi yayacaktır.

3. Buzdolabı Isı kaynaklarından uzak tutulmalı,

Fırın ve diğer ısı yayan cihazlardan gelen sıcak hava, buzdolabınızın serin kalmak için daha çok çalışmasına neden olacaktır. Buzdolabınızı güneş alacak yere, soba yanına yerleştirmemelisiniz.

4. Buzdolabındaki fazla paketleri kaldırmalı,

Koruyucuların kalınlığı arttıkça, buzdolabı içindekileri serin tutmak için daha çok çalışacaktır. Buzdolabına koymadan önce, gıdaların fazla olan paketleri çıkarılmalıdır. Boşluk kadar enerji tasarruf edeceğinden ince plastik flimlerin kullanılması daha iyi olacaktır.

5. Buzdolabındaki derin dondurucudan çıkaracağınız donmuş bir malzemeyi bir gün önceden alarak buzdolabınıza koyunuz ve orada çözülmeye bırakınız, dolayısıyla dolaba soğukluk vereceği için buzdolabınızın daha az enerji harcamasını sağlamış olursunuz.Y

6. Buzdolabınızdaki buz kalınlığının 5 mm' yi geçmemesine dikkat ediniz.

7. Buzdolabının kapağını mümkün olduğu kadar az açmaya çalışınız ve buzdolabının kapısını uzun süre açık tutmamaya çalışın.

8. Buzdolabına sıcak malzemeler koymayınız. Aksi halde üniteniz ısıyı uzaklaştırmak için daha uzun süre çalışarak elektrik enerjisini fazla tüketecektir.

9.Sıvı yiyeceklerin üzeri kapatılmalıdır. Aksi halde dolabın içindeki nem oranını arttırarak kompresörün daha fazla çalışmasına, bu da daha fazla elektrik tüketimine neden olur.

Klimalarda Elektrik Tasarrufu

Klimalarda elektrik tasarrufu için en önemli nokta uygun boyutlarda bir klima tercih etkmektir. İhtiyacanız olandan fazla kapasitedebir klima gereksiz elektrik tüketimi yapmanızı sağlayacaktır.

Kliıma seçiminde tavsiye edilen ölçüler:

13-15m2 için:  7000-9000 BTU
16-17m2 için:  9000-11000 BTU
18-22m2 için:  11000-13000 BTU
23-24m2 için:  13000-16000 BTU
30m2 için:  18000-20000 BTU
40m2 için:  24000 BTU

Düzenli olarak klimanın filitrelerin değiştirilmesi, sistemin kontrol edilmesi ve fan kayışının ayarlanması yalnızca enerji tasarrufu sağlamaz, aynı zamanda verimliliği arttırır ve klimanın ömrünü uzatır.

Evin güneş alan kısımlarının ağaçlarla gölgelenmesi, cam filmleri, pencere ve duvar tenteleri pasif soğutma yöntemlerinin uygulanması önemli ölçüde soğutma yükünü azaltacaktır.

Ocak ve Fırınlarda Elektrik Tasarrufu

İster elektrik enerjisi, ister gaz kullanılsın, ocaklarda yemek pişirme, fırında yemek pişirmeden daha ekonomik olup elektrik tasarrufu yapmanızı sağlayacaktır.

Çamaşır Makinelerinde Elektrik Tasarrufu

Çamaşır makinaları kullanımda harcanan elektriğin en büyük bölümü suyu ısıtmada kullanılan bölümdür. Yüksek sıcaklıkta yıkamak yerine ılık veya soğuk suyla yıkamalı, durulama ise soğuk su ile yapmalıdır. Doğru programda doğru çamaşırı kullanmak elektrik tsarrufu yapmanızı sağlayacaktır.

Televizyon'da Elektrik Tasarrufu

Televizyonu kumandadan değil düğmesinden kapatınız. ( LED, LCD ve plazma televizyonların için bu durum geçerli değildir.) Televizyonun sesini kısık tutun.